Engesztelőnap, Szombatok Szombatja, Hosszúnap

Kardos Péter főrabbi a Jom Kipurról, a gepóre szertartásról is beszélt, valamint szóba került az értékek elvesztésének a lehetősége is.
 

Kardos Péter elmondta, miután egy ortodox családban nőtt fel, így már neki 10 éves korától el kellett kezdenie böjtölni Jom Kipur napján, gyerekként a délig való böjtölés volt számára a norma. Bar micvája, 13 éves kora óta természetesen a 25 órás böjtöt tartja. Ez a zsidóság számára második legnagyobb ünnepnek a magyar nyelvben három elnevezése is van – tete hozzá Kardos Péter, az egyik az Engesztelőnap, a másik a Szombatok Szombatja, ezek mindegyike megfelel a vallási előírásoknak, míg a harmadik, a Hosszúnap, ami kissé profánnak tűnik, hiszen ez valóban egy hosszú nap, de nem volt szokás a nevén nevezni. Ahogy a napon megszokott könnyű böjtöt kívánás is kissé ellentmondásos, hiszen éppen az Jom Kipur célja, hogy az ember sanyargassa magát.
A Jom Kipurt régebben megelőzte a kápára szertartása, vagy ahogy azt régebben nevezték gepóre szertartása. Ilyenkor egy csirkét, egy kakast pörgettek meg az emberek a fejük felett, bár már a régebbi nagy tanítók is úgy vélték – mondta el Kardos Péter, hogy ez egy kissé pogány szertartás, hiszen nem az a cél, hogy az állat elpusztuljon az ember helyett. Maimonidesz szerint ezzel a módszerrel az embertől nem átveszi a bűneit az állat, hanem sokkal inkább eltaszítja azokat. Régebben ezt az állatot a kápárá szertartás után a szegényeknek adták oda, ez persze ma, amikor már félkész, fagyasztott baromfit lehet kapni, teljesen elképzelhetetlen. Ma már a madár helyett ezt a szertartást pénzdarabbal is le lehet folytatni, de ezt a pénzt utána szintén fel kell ajánlani a szegényeknek.
Arra a felvetésre, hogy a mai gyerekeknek hogyan lehet elmagyarázni a Jom kipur lényegét, a főrabbi azt felelte, sajnos a mai gyerekek már éjjel-nappal a számítógép előtt, a közösségi oldalakon vannak, onnan tájékozódnak, ott kérnek bocsánatot, ami azt is jelenti, hogy ez a megszokott értékek elvesztésével járhat.
Az általa vezetett zsinagógában Jom Kipur napján mindig tartanak egy kis szünetet, a délután imát a böjt kimenetele előtt két órával kezdik, majd következik a neila, erre jönnek vissza az emberek.
Kardos Péter végezetül azt is elárulta, rövidesen kívülről is megújul a zuglói zsinagóga, az ígéretek szerint december 15-re készülnek el a munkálatokkal.

Az interjú a 2019. október 11-i Halljad Izrael! adásában elhangzott beszélgetés szerkesztett változata.

00:00

/

Hallgassa meg!

Olvasson tovább