Csukás István néhány meséjére jellemző, hogy hétköznapi tárgyak kelnek életre bennük. Gondoljatok csak a Pom Pom meséiből a Magányos Szamovárra, Óragerincű Felpattanóra vagy a Civakodó Cipőikrekre. Csoda hát, hogy a tévéből már jól ismert varázs zoknik meleg fogadtatásban részesültek a Csukás István nevét viselő meserádióban?
A Zoknit értem. De mit jelent az, hogy Inkoz? – kérdezte minap egy négyéves kíváncsi hallgatónk. Nézzétek csak meg ezt a két szót figyelmesen: ZOKNI, INKOZ. A ZOKNI szavunk visszafelé INKOZ. Merthogy Inkoz egy kifordított zokni. Látjátok már? Pedig Zokni és Inkoz különben annyira hasonlít egymásra, mintha egymás tükörképei lennének. De nemcsak a nevük, a kinézetük is nagyon hasonlít egymásra. Elárulunk egy trükköt, hogyan különböztesd meg az egyiket a másiktól – ezt a fortélyt egyébként Ruhamanótól hallottuk – nézd meg a hajukat! Zokninak ugyanis lila, Inkoznak pedig sárga haja van.
De miért olyan érdekes és fontos számunkra ZOKNI és INKOZ? Például amiatt, mert ők az első környezetvédő zoknik az egész világon. Nem hiszitek? Pedig rengeteg felvétel van róluk a Hetedhét kaland című műsorban, ahogyan régi ruhákat hasznosít Ruhamanó gazdájuk: szab, varr, alkot! Ők pedig, mint Ruhamanó szorgos inasai: ötletelnek, lelkesednek, dicsérnek és támogatnak. Azok, akik a régi dolgaikat nem eldobják, hanem megjavítják és újra hasznossá teszik, azok az emberek és zoknik környezetvédők! S aki környezetvédő, az bizony a vizek védelmére is nagy gondot fordít. Közeleg a vizek ünnepe. Bizony, március 22-én ünnepeljük a Víz Világnapját. Most már értitek, hogy miért pont ezt a két varázszoknit kértük fel, hogy meséljenek a rádiónkban a vizekről és a víz fontosságáról? Persze, hogy tudjátok! Jó választás volt.