Bagdy Emőke: az ember mindentől függővé válhat

A függés semleges szó, jelentősége az általunk megtöltött tartalomtól lesz, ennek nyomán építheti, de pusztíthatja is az egyént – véli a klinikai szakpszichológus. Bagdy Emőke a hirado.hu saját gyártású Lélekutakon című sorozatában a digitális függőségről beszélgetett Tóth Dániel digitális nevelés szakértő, pszichológussal.
 

A hirado.hu saját gyártású Lélekutakon című videósorozata 5. epizódjának központi témája a digitális függőség. Bagdy Emőke professzor definiálva a függőség fogalmát kiemelte, maga a szó semleges jelentésű, pozitív vagy negatív tartalommal az egyén tölti meg. „Az ember mindentől függővé válhat kóros mértékben is. Az említett mérték a fontos, hogy a függés mennyire sajátítja ki az egyén életét, érdeklődését, idejét, személyes fejlődésének normál mentét mennyire változtatja meg” – mondta, kiemelve ez a ránk szakadó digitális kultúra tekintetében is igaz.

Hogy áldás vagy átok, tehát nagyban függ attól, mire használjuk és milyen mértékben a digitális eszközöket, ugyanis a világ ily módú kiszélesedése, az eszközök „okosodása” kiválóan szolgálhatja a fejlődést, tanulást, a kapcsolattartást. Viszont „ha valaki ebbe menekül és itt keresi az élvezeteket, kötődést, az elferdítheti  normáit” – mondta Tóth Dániel digitális nevelés szakértő, pszichológus. Hozzátette, manapság megfigyelhető, hogy a gyerekeknek fontosabb, melyik online szubkultúrához tartoznak, mint saját gyökereik. A beszélgetésben elborzasztó esetekről is beszámolva kiemelte, a „lájkvadászat” embertelen, és életveszélyes irányba is el tudja vinni a felhasználót. A digitális világ fogyasztói társadalmat célzó negatívumairól Bagdy Emőke úgy fogalmazott: „egy beetető kultúrában, a felnőtteket csecsemővé formáló rossz hatású kultúrában élünk, ami elveszi a személyes döntési jogot, hogy legyen idő kiválasztásra, mérlegelésre, egymásra figyelésre”.

A digitális függőség témakörét körüljáró Lélekutakon ötödik adásában megszívlelendő igazságok és fájdalmas tények hangzanak el, a szakértők ugyanakkor abban is segítenek eligazodni, hogy mikortól ajánlott a gyermek kezébe okoseszközt adni, és hogy van-e visszaút a gyermekkori függőségekből. Bagdy Emőke kiemelte, hogy egy nemzetközi ajánlás szerint 16 éves korig nem lenne szabadna a gyerekeknek művi eszköz által közvetített vizuális ingerrel találkozniuk. Tóth Dániel a hozzá forduló szülőknek azt szokta javasolni, hogy négyéves korig tartsák nullán a gyermek képernyőidejét. „Nagyon csúszós lejtő, ha a szülő saját kényelme érdekében odaadja gyermekének a telefont. Egy felmérés szerint Magyarországon minden negyedik óvodás ül még este tíz óra után is a képernyő előtt, és sokszor egyedül.” A szülői felelősség megvitatásán túl arra is választ kaphatnak a műsor nézői, hogy hol van a határ a szórakozás és a függőség között, továbbá, mely tünetek lehetnek gyanúsak a szülőnek.

A teljes adás a hirado.hu YouTube-csatornáján tekinthető meg.

A pszichológiai és nevelési sorozat következő része ősszel lesz látható, az eddig megjelent tartalmakat itt nézheti újra.

Lélekutakon Bagdy Emőkével a hirado.hu-n – Életbeszélgetések pszichológus szemmel.

Borítókép: MTI/Cseke Csilla

Olvasson tovább