Nyelvi udvariasság gyereknyelven az M2 Gyerekcsatorna műsorában

A nyelvi udvariasság fontosságára hívta fel a figyelmet az M2 Gyerekcsatorna ismeretterjesztő műsora, a Hetedhét kaland nyelvtani rovata. Szituációs gyakorlatokkal adtak a kicsiknek néhány megszívlelendő tanácsot a hétköznapi nyelvhasználattal kapcsolatban Bordi András, a Montágh Testület tagja segítségével.
 

Mindennapi élethelyzeteken keresztül mutatta be a nyelvi udvariasság néhány alapszabályát az M2 Gyerekcsatorna óvodásoknak és kisiskolásoknak szóló oktatóműsora. A Hetedhét kaland nyelvtani rovatában azzal foglalkoztak, hogyan kell illemtudóan kommunikálni bevásárláskor, telefonáláskor, vagy például egy családi ebéd alkalmával. Gramm Atika, okleveles nyelvészprofesszor segítségére volt az epizódban a Rozi apukáját játszó Bordi András, a közmédia Montágh Testületének tagja.

A Kossuth Rádió főbemondója 2021 őszén csatlakozott az anyanyelvi és viselkedéskultúra ápolására létrehozott testülethez, amely a közmédia műsorvezetőinek a nyelvhasználatát, kommunikációját felügyeli. Bár természetesnek vesszük, de az anyanyelvünkre éppúgy oda kell figyelnünk a mindennapokban, mint a fizikai vagy a mentális jólétünkre, ezért a testület arra ösztönzi kollégáit, hogy saját igényességük és a nézők iránti elkötelezettségük érdekében folyamatosan nyitottak legyenek a nyelvfejlesztésre. A közmédia valamennyi csatornája, így az M2 Gyerekcsatorna műsorai is erősítik azt a törekvést, hogy tartalmaikkal megalapozzák a legfiatalabb generáció szókincsét, és hozzájáruljanak a helyes nyelvhasználatához, hiszen anyanyelvünket nem szótárakból, hanem a bennünket körülvevő nyelvhasználóktól sajátítjuk el, már kisgyermekkorunktól kezdve.

A Hetedhét kaland adása, benne a tematikus nyelvtani rovattal 60 napig újranézhető a Médiaklikk.hu oldalon.

Borítókép: fotó: MTVA/Zih Zsolt