1200 lemészárolt bálna és 500 elpusztult delfin – a becslések szerint ez a mérlege az idei hagyományos bálnaölésnek a Feröer-szigeteken. Állat- és természetvédők évek óta kongatják a vészharangot a barbár szokás miatt, a feröeri kormányzat azonban azzal érvel, hogy olyan hagyományról van szó, amit már a vikingek is űztek. A hivatalos védekezésben az is szerepel, hogy egyik faj sem veszélyeztetett, és hogy évente a populáció csupán 1 százalékával végeznek. Feröer nemcsak a bálnák miatt került a figyelem középpontjába az utóbbi években, hanem a birkák miatt is. Kránitz Balázs összeállításával kezdünk.
/
Az Európai Unió 2014-2020 között futó oktatási, képzési, ifjúsági és sport programja, az Erasmus+ fő célkitűzései közt szerepel a diákok külföldi tanulási lehetőségeinek támogatása. Harminc éve indult az Erasmus-program, amelyben eddig 9 millió fiatal kapott külföldi szakmai gyakorlati lehetőséget. A Szakmák Európai Hete zárórendezvényei közt számos középiskolában tartottak Erasmus-napokat. Tarnóczi László összeállítása Salgótarjánban készült.
/
Az ókorban „szent betegségként” ismert és tisztelt epilepszia ma hazánkban mintegy 100 ezer embert érinti – eltérő mértékben. Van, akinél a betegség rohamai gyógyszeres kezeléssel elkerülhetőek, másoknál ez csak műtéttel oldható meg. Dóczi Tamás pécsi idegsebész professzorral Tráser László beszélgetett.
/
Pedro Cabezas politikai okból menekült el otthonából, El Salvadorból Kanadába az 1980-as években. Ott számos szakszervezet és szervezet aktív tagja volt. Aktivizmusának középpontjában ma újra El Salvador áll. A korábbi években támogatta azokat a közösségeket, amelyek az ipari bányászati projektekkel szemben küzdenek és harcolnak. Európai körútja során Magyarországra is ellátogatott. Heizel Torrez ásványtani szakértőként dolgozik az Alexander von Humboldt központban.
/
Heizel Torrez ásványtani szakértőként dolgozik az Alexander von Humboldt központban, a Salvadortól délre fekvő Nicaraguában. Néhány hete járt Magyarországon.
/
Minden telefon, laptop, tablet elkészítéséhez használnak ritka fémeket. Ugyan igen kis mennyiségben, de legkevesebb 40 félét. Sokat ezek közül a dél-amerikai kontinensen bányásznak. A bányatársaságok gyakran semmibe veszik a környezetvédelmi megfontolásokat, az emberek pedig rossz körülmények között, kiszámíthatatlan munkaidőben, igen kevés pénzért dolgoznak nekik. A bányászatról szól a Közelről ma. Újszászi Györgyivel, a Védegylet munkatársával, a Fair Világ Méltányos Kereskedelem Szövetség elnökével folytatjuk.
/
Klára Békéscsaba, Budapest majd Olaszország után talált otthonra a Balaton északi partján, Révfülöpön. Párja, Moreno kamaszfiúként állt be konyhába mosogatni, dolgozott Michelin-csillagos éttermekben szerte a világban. Most ketten egy vendégházat működtetnek, ahol a fiatal olasz végre kedvére főzhet, azt, amit akar vagy amit a szállóvendégek kérnek. Nánási Gabriella járt a Cselling Udvarházban.
/
„Hinni a lehetetlenben” – ez a jelmondata annak az ünnepségsorozatnak, amely egész évben zajlik Finnországban, hiszen idén fontos jubileumot ünnepelnek a skandináv államban, amely 100 évvel ezelőtt vált függetlenné Oroszországtól. A gazdasági fellendülés eredményeképp a 20. század végére Európa egyik leggazdagabb országa lett. A 100 éves Finnországot itthon is számtalan programmal ünneplik az idei évben, a sorozat a héten pécsi és budapesti hangversenyekkel folytatódik. Náray Balázs összeállítása
/
Közelről – Kossuth – November 29., szerda, 15:35
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.